Wzorzec Rasy

 

Wg nomenklatury FCI jest rasą zakwalifikowaną do grupy IX (psy ozdobne i do towarzystwa), w sekcji 7 (angielskie spaniele miniaturowe), a jego wzorzec wpisano pod numerem 136.

 

Wygląd: żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, z miłym wyrazem.

  

Charakterystyka: lubiący zabawę, przywiązany, pozbawiony lęku.

  

Temperament: wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji, nieskory do nerwowości.

  

Głowa i czaszka: czaszka prawie płaska między uszami; płytki stop, długość kufy od stopu do czubka nosa ok. 3,8cm; nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, bez niedopigmentowanych plam; kufa zwężająca się; wargi dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe; trzewioczaszka dobrze wypełniona pod oczami; niepożądana jakakolwiek tendencja do wąskiej kufy (bekasi pysk).

  

Oczy: duże, ciemne, okrągłe lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.

  

Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane

  

Pysk: szczęka i żuchwa mocne, z doskonałym zgryzem nożycowym tj. górne zęby ściśle zachodzące na dolne, ustawione prostopadle do szczęki i żuchwy.

  

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata.

  

Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym koścem.

  

Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany; grzbiet prosty.

  

Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie mocnym kośccu, dobrze kątowany staw kolanowy - bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego podstawiania kończyn.

   

Łapy: zwarte, wysklepione, mocno owłosione.

  

Ogon: długośc ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy powyżej lini grzebietu; może być skrócony - w takim wypadku usuwa się nie wiecej niż jedną trzecią długości ogona.

  

Ruch: swobodny, elegancki, z mocną akcją kończyn tylnych, kończyny przednie oglądane z przodu i tyłu poruszają się równolegle.

  

Szata: długa, jedwabista, zupełnie bez loków; lekka falistośc dopuszczalna; obfite pióra; zupełnie nie trymowana.

  

Maść: uznane umaszczenia

  

blenheim - głęboki kasztanowy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobialym tle; znaczenia na głowie symetryczne, z wolnym miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę (jest to charakterystyczna cecha rasy)

  

trójkolorowe - czarne i białe łaty równo rozmieszczone z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona

  

czarne podpalane - kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona; podpalanie powinno być w żywym odcieniu; białe znaczenia niepożądane

  

ruby - jednolity kolor głęboko czerwony; białe znaczenia niepożądane jakiekolwiek inne kolory lub rozkład barw w najwyższym stopniu niepożądane

  

Wielkość: waga 5,4 - 8kg; pożądany mały, proporcjonalny pies mieszczący się w tym przedziale wagowym

   

Wady: jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia